Ankara’da Sevgili Ile Yapılacak Şeyler

Haftada en azından 1 veya 2 gününüzü sevgiliniz ile geçirmek istersiniz. Bu date night, ufak bir kaçamak veya sadece birlikte vakit geçirmek tarzı şeyler olabilir. Bazen özel olur, bazen sıradan. Tabi ara ara özel/farklı bir şeyler yapmak istersiniz. Bu yüzden ben araştırıp bulduğum, yapılabilecek şeyleri listeledim.

Yapılacak şeyleri 3 Kategoriye ayırdım

  • Uzun Etkinlikler (1+ gün)
  • Kısa Özel Etkinlikler (3–5 saatlik)
  • Sıradan Takılmaca

Uzun Etkinlikler

  1. Salsa Dersi

Birlikte salsa dersine yazılın.. Neden olmasın? Gidin birkaç ay takılın, birbirinizi daha iyi tanırsınız. Sonra da salsa gecelerine katılıp eğlenebilirsiniz.

2. Eskişehir Gezisi

Yakın yer zaten, hızlı tren ile 75dkda Eskişehire varabiliyorsunuz. Günübirlik de gidip gezebilirsiniz fakat baya yorucu olur. Ben doya doya gezip takılmanızı tavsiye ederim bu yüzden haftasonu etkinliğine çevirmeniz daha iyi olur. Bir haftasonu için toplamda 200–500tl falan harcayabilirsiniz. Orada yaptığınız şeylere bağlı ama harcayın ne olacak, güzel vakit geçirirsiniz. Orada müzeler var, eğlence alanları var, araştırın, plan program hazırlayın ve gidin.

3. Kayak/Snowboard

Elmadağa günübirlik gidip kayabilirsiniz, kurs da alabilirsiniz. Dilerseniz 3–5 gün de kalın. Gerçi snowboard bence hem daha kolay hem de daha havalı, hiç kayağa başlamadan snowboarda geçin derim.

4. Puzzle

1000–1500 parçalık puzzlelar ve ya 3D puzzle alıp bunu birlikte tamamlayın. Bitince de çerçeveletip asarsınız.

5. Aşkınıza Websitesi Yapma

Kodlamaya uzaksanız, HTML/CSS öğrenmeniz günde 1–2 saatle 5 gün sürer. Javascript de eklediniz mi yanına 1 haftada, miss gibi site yapabilirsiniz. Zaten bir kez yaptınız mı onu sürekli ilişkiniz ile birlikte geliştirmeye devam edersiniz. Belki yaşadığınız anıları koyarsınız, belki yemek listenizi, belki de başka şeyleri.. Bu çağın en önemli yetilerden birini kazanırken, birlikte çok güzel vakit de geçirmiş olursunuz.

Kısa Özel Etkinlikler

  1. Ata Binmek

Ankara Atlı Spor Klübü bunun için gayet güzel, bahçelievlerde ve seansı kişi başı 50–70tl arasında bir ücret. Daha önce ata binmeyenler için ilginç/güzel bir deneyim olacaktır. Gitmeden önce hocayla saat ayarlamayı unutmayın. Ayrıca geniş, kapalı alanları var, yani yağmur sorun değil.

2. Orman Yürüyüşü

Odtüye erişimi olanlar için yalıncak yürüyüşü çok güzel, fakat rastgele bir saatte gitmenizi değil, ya sabah erken saatte gidip güneşin doğuşunu izlemenizi, yada akşam güneşin batışından biraz daha erken giderek yine benzer güzel bir manzarayı izlemenizi tavsiye ederim. Yanınıza ekstra sütlü çikolata ve muz da alınca keyfinden geçilmiyor. Odtü kampüsüne erişimi olmayanlar için Turan Güneş bulvarının ordaki Odtü ormanı da çok güzel. Eymir gölüne inip geri gelmek yaklaşık 4–6 saatinizi alacaktır.

3. Odadan Kaçma Oyunları

Kişi başı 40–60tl arasında bir şeye patlıyor. Ben birkaç tanesine gittim ve lockedin’i tavsiye ederim. Arkadaş grubunuz varsa onlarla gitmeniz bazı durumlarda daha eğlenceli olacaktır. Ayrıca arkadaş grubuyla (4–5 kişi) giderseniz kişi başı fiyat da düşecektir.

4. Buz Pateni

Daha önce buz pateni yapmış olmanıza gerek yok, düşe kalka öğrenebilirsiniz. 1 seansı yanlış hatırlamıyorsam kişi başı 15tl, ayrıca özel ders de alabilirsiniz 50–70tl civarında bir şey. Ben almadım, bilmiyorum, birkaç youtube vidyosu izledikten sonra giderseniz çabucak kaparsınız. Bahçelievlerde bu mekanı tavsiye ederim. Gitmeden önce hangi saatlerde halka açıklar ona bir bakının derim.

5. Masaj, Spa

Rahatlatıcı bir aktivite istiyorsanız bu en iyisi. Seanslar 30–60dk arasında değişiyor ve yerine göre ekstradan spa alanını kullanabiliyorsunuz. Fiyatıda kişi başı 50–200tl arasında değişiyor.

6. Opera, Tiyatro, Müzikal, Konser vs..

Eğer Odtü, Bilkent gibi aktif üniversitelerden birindeyseniz zaten topluluk etkinliklerini takip edip bu tarz şeyleri sık sık duyabilirsiniz. Onun dışında Ankarada bir sürü yer var bu tarz etkinliklerin yapıldığı. Araştırmaya, buradan ve buradan başlayabilirsiniz.

7. Dans Geceleri

Dans etmeyi seviyorsanız (daha da önemlisi partneriniz seviyorsa) bunlardan birine giderek aylık etkinlik ihtiyacınızı bir anda karşılayabilirsiniz. Hem eğlendiren hem de sonuna kadar yorup öldüren etkinliklerden bir tanesi.

8. Geziler

9. Acro Yoga

Bu ne la diceksiniz ve haklısınız, her gün garip garip yeni şeyler çıkıyor.. Partneriniz veya sizin vücudunuz spora elverişli değilse sallayın bunu, yürüyüşe falan çıkın. Ama az bir şey de olsa spor yapıyorsanız rahat halledeceğiniz bir şey. Ankarada ODTÜ dışında bir yerde var mı bilmiyorum.

10. Kangoo Jumps

Dediğim gibi etraf garip garip şeylerle dolu.. Bir yer tavsiye edemeyeceğim, çünkü bilmiyorum ama googledan bakabilirsiniz.

11. Mutfak Sanatları

Yeni ilginç yemekleri hoca eşliğinde tekniğiyle yapıp eğitimini alabilirim diyorsanız bi bakının buna.

12. Vine/Vidyo Çekimi

Indirin uygulamayı çekime başlayın, ilk 2–3 tanesi kötü olacak fakat yaptıkça daha iyileri çıkmaya başlar. Adobe Premiere falan kullanarak da güzel güzel editler yapabilirsiniz, hem teknik araç kullanmayı falan da geliştirmiş olursunuz.

13. Laser tag, Paintball

Gerçi buna arkadaş grubu şart.

14. Akvaryum Gezisi

Aqua Vega diye çok güzel bir akvaryum var. Fakat dikkat edin gitmeden önce bir yoklayın, tüneli falan temizliyorlarsa tam değeri alamayabilirsiniz. Akvaryumun her yerinin açık olduğu bir gün gidin.

15. Boardgame Night (en çok tavsiye ettiğim)

Her hafta salı / perşembeleri bahçelide düzenlenen boardgame gecelerine gidebilirsiniz. Hiç bir şey bilmenize gerek yok, kafe sahipleri sizinle ilgilenerek istediğiniz her oyunu teker teker anlatıyor. Etkinliklere buradan ulaşabilirsiniz: https://www.facebook.com/groups/davinciboardgamecafe/.

Sıradan Takılmaca

  1. Güzel Restoranlar

Bir yerde yemek yiyecekseniz güzel olsun bari..

Öğle/Akşam yemeği: Tavuk Dünyası, Çukurağa.

2. Bilardo, guitarhero, internet cafe, pes cafe, masatenisi, tavla, satranç, okey, bowling ..

Her yerde bulabileceğiniz türden etkinlikler.

3. Sinema

Vizyondaki filmler.

4. Evde Film/Anime

En sevdiklerimden biri bu, güzelce yemeğini yap. Torrentten indirdiğin filmleri yemek yerken izle. Hem yemek için ekstra efor sarf ettin diye “+” puan da kazanırsın.

5. Ona Güzel Bir Sofra Hazırla

Internette bulduğun güzel tarifleri adım adım uygula, seni inanılmaz bir aşçı sansın.

6. Avm, cafeler, parklar vs..

Avmleri sallayın! Vakit geçirmek için hiç sağlıklı bir yer değil. Kafe ve parklar muhabbet için iyi, yeni okuduğunuz kitabı paylaşmanız veya sosyal, teknik, kişisel problemler hakkında çözüm tartışmanız gibi hem ilişkinizi geliştiren, hem sizi geliştiren hem de güzel vakit geçirmenizi sağlayan muhabbetlere girebilirsiniz.

7. Bilgisayar Oyunları

Steam hesabınız yoksa alın! Partnerinize de aldırın. Birlikte oynacağınız oyunlar ile ilişkinizi inanılmaz ölçüde kuvvetlendirebilirsiniz. Oyun türü sizin ve partnerinizin zevkine göre değişecektir fakat biz özellikle Minecraft & Dont Starve Together’ı çok sevdik. Bu oyunlarda takım çalışması ve birlikte bir şeyler inşa ettiğiniz için etkileşim de güzel oluyor. Dilerseniz farklı şehirlerdeyken bile oynayabilirsiniz. Oyuna 20–30 TL vermeye çekinmeyin, zira bir saatlik sinemaya 10–15tl veriyorsunuz, 30–40 saat oynayacağınız oyuna da verin artık.

Son zamanlarda bu oyuna çok sarmış durumdayız. http://surviv.io/ Haftalık olarak oynuyoruz.

Yazıyı beğendiyseniz alkış vermekten ve yorum yapmaktan çekinmeyin. Daha fazlası için beni Mediumdan ve ya Twitterdan (@demiculus) takip edebilirsiniz.

www.demiculus.com